Srpen 2008A Message from MCR (29/8/08)

30. srpna 2008 v 14:35 | marorr |  Messages
Znovu ahoj přátelé,
máme ještě jednu poslední limitovanou edici 'The Black Parade Is Dead' A kompletní set masek Day of the Dead, a chceme vám to dát. Vše, co musíte udělat je prostě poslat mail, že se chcete zůčastnit soutěže na mcrcontest@warnerreprise.com s vaším jménem a příjmením a adresou a my náhodně vybereme jednoho výherce! Soutěž začíná 29. srpna a končí 10. září.
Také jsme zrovna v našem skladě našli plno MCR triček s klasickým designem. Všechny byly přidány do našeho obchodu a jsou jen za $9.99. Pokud jste ještě neměli šanci koupit si takováhle trička, udělejte to teď! Je tu také nový design jako Slasher T, podívejte se zde.
Buďte si prosím vědomi, že pro každou položku je limitovaná velikost a množství. Na závěr, jednotlivé masky Day of the Dead a celá balení masek jsou skoro vyprodána! Když budou jednou vyprodány, žádné další k dostání už nebudou! Masky dostanete zde.
--------------------------------------------original-------------------------------------------------------
Hello again friends,

We have one last limited edition 'The Black Parade is Dead' coffin AND a complete set of Day of the Dead band member masks, and we want to give it to you guys. To enter, all you gotta do is simply send an email saying you want to enter to mcrcontest@warnerreprise.com with your first and last name and your address and we will select one random person to win! The contest begins August 29th and ends on September 10th.

We also just found a lot of classic MCR T-shirt designs in our archive. All of these t-shirts have been added to our sale department for only $9.99. If you never had a chance to pick up these designs, do it now! There's also new designs like the Slasher T, so check it out here .

Please be aware that there are limited sizes and quantities available for each sale item. Lastly, the Day of the Dead band member individual masks and mask bundles are almost sold out! Once these masks are sold out, no more will be made! Get your band member mask or bundle here.

LeATHERMOUTH at San Luis Obispo (27/8/08) + Hollywood@Avalon (26/8/08)-Photos

29. srpna 2008 v 11:56 | marorr |  LeATHERMOUTH Gallery
Další 4 nové fotky od Ryana Russella zde.
EDIT!!:
Více fotek z 27. srpna ZDE
26.srpna:
Leathermouth by a-m-p.


By Jeremy Saffer 2005

27. srpna 2008 v 15:00 | marorr |  MCR - Photoshoots
----

LeATHERMOUTH at Tempe, Arizona@Clubhouse (25/8/08)

27. srpna 2008 v 11:43 | marorr |  LeATHERMOUTH Gallery
K photoshootu od Ryana Russella z Alabamy přibyly 2 nové fotky- zde.Alright, so it started off with an hour long road trip after school and meeting friends i met at a concert and haven't seen in 5 months in the line for the show, 2 of them had been there since about 11 am and the other 10 minutes before me and my friend got there,, which was about 4. The line was completely empty besides for us for about 45 minutes then two other ladies came in behind us.. and within another hour the line had been stretching all the way to another building. Needless to say,
good thing we decided to go wait right ^.^

Foto - OldSchool Concerts

26. srpna 2008 v 12:15 | marorr |  MCR - Live Photos
fireside 12.1.03@ashley Di Buduo :
Beznzvu-1.jpg fireside 12.1.03@ashley Di Buduo picture by marorr


A Meggase from Gerard (25/8/08)

25. srpna 2008 v 13:26 | marorr |  Messages
Nazdar lidi,
tady Gerard... Poflakuju se s Mikeym po New Jersey, relaxuju, piju kafe, dělám komiksy s připravuju se na zítřejší cestu na jih. Nevím, kterými státy budu projíždět, ale vím, kam mířím. Nebojte, mám Clockwork Orange audioknihu, Dr. Peppera a GPS, takže se nemůžu ztratit. Zřejmě každý, kdo je našim fanouškem, je zvědavý, co máme za lubem, co plánujeme, tak jsem myslel, že bych mohl napsat tenhle dopis a dát vám všem vědět.

Žijeme, odlehčeně - The Black Parade si prošlo svými 2 roky na tour a 6 měsíci vznikání, takže to už je dost existence ve fiktivním světě, a my jsme teď nesmrně šťastní žít zase chvilku normální život. Jedna věc, kterou vám můžu říct je, že jsme nadšení. Opravdu více nadšení z toho, že jsme v týhle kapele, než jsme vůbec kdy byli. A všichni jsme psali nový materiál v našich vlastních oddělených světech... Já jsem začal týden po návratu domů koupí dobré výbavy, starýho Jagu a pár pedálů - jen hledám další zvuk.

Bob se z nedávné operace zapěstí zotavuje dobře - neobyčejně dobře v porovnání s tím, jak riskantní tahle procedura může být. Všechni jsme fakt šťastní, že až se zase chopí svých paliček, nebude ho to už bolet, jako během posledního roku na tour. Chvíli mu zabere rehabilitace, ale jak ho znám, nejradši by začal hrát ještě dřív, než mu to povolí doktor. Prostě miluje hraní, my všichni to milujeme. Frank je na tour s Leathermouth a Reggie and the Full Effect, tak byste se na ně měli jít mrknout a nechat se trochu poplivat. Vím, že Leathermouth ještě album nevydali, ale Frank mi ho dal v Mexiku a můžu klidně říct, že je to moje nejoblíbenější post-hardcorová nahrávka roku, takže vim, že si přinejmenším užijete samotnou písničku, i když nebudete rozumět slovům.

Jedno z nejlepších momentů posledních pěti mesíců bylo vidět ženícího se Raye a nás všechny na svatbě. Bylo to krásný. Nejsem si jistý, kde je šťastný pár zrovna teď, ale jsem si jistý, že ať jsou kdekoliv, fakt si to užívají. Nikdy v mým životě jsem Raye neviděl šťastnějšího. Takže jsme si naplánovali se brzy zase sejít a nahrát nějaký dema, podívat se, kde nám hlava stojí a nespěchat na to. Kdyby nám hlavy explodovali, kdo ví, kdy bychom vydali novou desku, nespěcháme, ale stejně jako vás nás znepokojuje zjištění jaká ta 'další věc bude'.
Takže to je shrnutí... Jsem rád, že jsem se mohl zastavit na kus řeči, myslím, že to budu dělat častěji. Píšu teď víc komiksů, víc muziky, a zrovna teď mi chybí moje žena. Oh, slyšel jsem řeči, že jsem se zabil při automobilový bouračce. Nezabil.
xo.
g
----------------------------------original-----------------------------------------
Hey guys,

Gerard here... I'm hanging out with Mikey in New Jersey, relaxing, drinking coffee, talking comics, and getting ready to take a drive down south tomorrow. I don't know what states I'm passing through but I know where I'm heading. Don't worry I've got a the Clockwork Orange audiobook, a Dr. Pepper air-freshener, and a GPS so I don't get lost. We figured b now everyone that's a fan of the band might be wondering what we're up to, what we're planning, so I thought I'd write this letter and fill you all in.
We're living, decompressing- The Black Parade took over two years to tour and six months to make so that's a lot of existing in a fictional world, and we're just extremely happy to live in a real one for a while. One thing I can let you know is that we're excited. Genuinely more excited then we have ever been to be in this band, make some new music. Genuinely more excited then we have ever been in this band, make some new music. And we have ALL been writing new material in our own separate worlds... I started a week after I got home, buying a good rig, an old Jag, and a bunch of pedals- just searching for the next sound.
Bob is recovering well from his recent wrist surgery- exceedingly well considering how risky the procedure can be. We're all really happy that when he picks up the sticks again he won't be in the intense pain he was in during the last year of touring. It's going to take him a while to rehabilitate but know him, he will most likely be playing the drums before the doctor says it's a good idea. He just loves playing, we all do. Franks on the road with Leathermouth and Reggie and The Full Effect so you should go see them and get spit on. I know Leathermouth doesn't have a record out yet, but Frank gave it to me in Mexico and I can easily say it's my favorite post-hardcore record of the year, so I know you will at least enjoy the songs if you don't know the words.


One of the best parts of the last five months was getting to see Ray get married and all of us be a part of the wedding. It was beautiful. I'm not sure where the happy couple is right now but I am sure wherever they are, they are really enjoying it. I have never seen him happier in my life. So we made plans to get together soon and make some demos, see where our heads are at, take it slow. If explosions happen in our heads right away who knows how soon we could have a record out, we aren't in any rush but we get just as anxious as you to find out what the next "thing is going to be.

So that about wraps it up... I'm glad I could stop by for a chat, I think I will do it more often. I'm writing more comics, writing more music, and missing my wife right now. Oh, and I heard a rumor that I died in a car accident.
I didn't.
xo.
g
nekopírovat překlad!


Behind the Lens with MCR!-Bamboozle Left

23. srpna 2008 v 13:33 | marorr |  Miscellaneous
Na Bamboozle Left byl My Chem půjčen fotoaparát Nikon D300, se kterými pořídily v zákulisí tyto fotky:
"One of the best things about festival shows is all the gear backstage. Here are some of Hot Water Music's guitars."
nikon_01.jpg picture by marorr


Kerrang! Awards 08, Frankenstein

22. srpna 2008 v 19:24 | marorr |  MCR - News
Zde na konci stránky jsou přidány 4 další fotky Franka jako Frankensteina.
V letošních Kerrang! Awards My Chem bohužel neobhájili své první místo z minulého roku. Letošními vítězi jsou 30 Second To Mars.
Výsledky:
Inspiration Award:
Metallica

Hall Of Fame:
Rage Against The Machine
Best British Band Nominations
30 Seconds To Mars
My Chemical Romance
Madina Lake
Coheed And Cambria
Avenged Sevenfold
2007 Winner: My Chemical Romance
2008 Winners: 30 Seconds To Mars
Best British Band Nominations
Lostprophets
Bring Me The Horizon
You Me At Six
Bullet For My Valentine
Biffy Clyro
2007 Winner: Lostprophets
2008 Winners: Bullet For My Valentine
Spirit Of Independence
2007 Winners: Enter Shikari
2008 Winners: Dillinger Escape Plan
Classic Songwriters
2007 Winners: Deftones
2008 Winners: Def Leppard
Best Live Band Nominations
30 Seconds To Mars
Lostprophets
Machine Head
The Dillinger Escape Plan
Avenged Sevenfold
2007 Winner: Enter Shikari
2008 Winners: Machine Head
Best Album Nominations
Bullet For My Valentine - Scream, Aim, Fire
Avenged Sevenfold - Avenged Sevenfold
In Flames - A Sense Of Purpose
Mindless Self Indulgence - If
Cancer Bats - Hail Destroyer
2007 Winner: Machine Head - The Blackening
2008 Winners: Avenged Sevenfold - Avenged Sevenfold
Best Single Nominations
30 Seconds To Mars - The Kill
Bullet For My Valentine - Waking The Demon
Simple Plan - Your Love Is A Lie
Kids In Glass Houses - Give Me What I Want
Pendulum - Propane Nightmares
2007 Winner: 30 Seconds To Mars - From Yesterday
2008 Winners - 30 Seconds To Mars - The Kill
Best Video Nominations
Bullet For My Valentine - Waking The Demon
30 Seconds To Mars - A Beautiful Lie
Weezer - Pork And Beans
Coheed And Cambria - Feathers
Gallows - Starin' At The Rude Bois
2007 Winner: Fall Out Boy - This Ain't A Scene
2008 Winners: Coheed And Cambria - Feathers
Kerrang! Icon
2007 Winners: Nine Inch Nails
2008 Winners Slipknot
Best British Newcomer Nominations
Dead Swans
We Are The Ocean
Slaves To Gravity
Elliot Minor
Go:Audio
2007 Winner: Gallows
2008 Winners: Slaves To Gravity
Best International Newcomer Nominations
Kill Hannah
A Day To Remember
Four Year Strong
Black Tide
All Time Low
2007 Winner: Madina Lake
2008 Winners: Black Tide

LeATHERMOUTH@the social in Orlando (review+photos+video)

22. srpna 2008 v 19:13 | marorr |  LeATHERMOUTH Gallery
leathermouth @ the social in orlando
If you take one thing away from the Reggie & The Full Effect/Leathermouth shows, it's that James Dewees loves him some Miley Cryus and Frank has a lot of shit to be pissed off about although we're not quite sure what. Words cannot begin to describe how epic this show was.
Frank wants us all to know that this is not fucking MCR shit (despite the beautiful fact that all their equipment is labeled with red tape that clearly says MCR and Revenge on it) and after asking for a show of hands of who was under 18, declared that having underage girls at a show is a new thing for him. He's so special. We also learned that Frank still has all his best kindergarten skills in tact despite his knack for wanting to burn you in your fucking house now. He loves to play and share with others... his hands, his mic and perhaps his spit. Frank Iero needs to work a little on his 'indoor voice' but we can make an exception just this once.

Zero magazine 2005

22. srpna 2008 v 6:31 | marorr |  Scany
Frank in Reggie and the Full Effect, Watchmen, Frankenstein Mask

20. srpna 2008 v 13:11 | marorr |  MCR - News
Frank teď patří i do skupiny Reggie And the Full Effect na jejich turné, jak řekl James Dewees (ten naopak patří i k Leathermouth - bubeník) v rozhovoru pro Axis Magazine:
Reggie And the Full Effect pořádá soutěž, ve které se dá vyhrát i Frankova maska Frankensteina z klipu 'J Train'.
a...bohužel na Watchmena si budume muset počkat o trochu déle...
A nakonec krátký vzkaz od Leathermouth:
So, we just wanted to give everyone a quick update. The tour has left and YES we will still be playing Orlando. Like some silly little hurricane is going to deter us. We can't wait to see everyone. So stop on by the merch booth and check out the new tour merchandise or just to say hello. Hold on, its going to be a wild ride.
xoxo
Eddie-
s//c
z oficiálního Leathermouth myspace